O kuszeniu zmysłów… 03 - 07 - 2017

                                                                                                           Aktualne menu degustacyjne – zobacz tutaj.

Menu degustacyjne spotykane jest najczęściej w bardzo dobrych, wysokiej klasy restauracjach i wiąże się z całkowitym oddaniem w ręce szefa kuchni – element niespodzianki, co trafi na nasz talerz, dodatkowo urozmaica przeżycia związane ze spożyciem kolacji degustacyjnej. W Grape Restaurant serwujemy 5, 7 lub 10 dań. Nasz utalentowany szef kuchni – Łukasz Dudziński – prezentuje autorską wizję kulinarną tworząc prawdziwe dzieła sztuki na talerzu. Choć te ostatnie nie tak oczywiste – mech, rzeczny kamień, drewno, muszla czy plaster miodu… to bardzo częste formy podania potrawy – wyobraźnia tutaj nie ma końca, a efekt „wow” staje się oczywisty.

Menu bazuje na kalendarzu pór roku, dania tworzone są z produktów sezonowych, od lokalnych producentów, hodowców albo sprowadzanych z najdalszych zakątków świata, dzięki czemu gość nierzadko ma okazję spróbować czegoś po raz pierwszy. Kolacja degustacyjna trwa co najmniej 2 godziny, mimo więc małych porcji dań, kończymy ją z uczuciem nasycenia. Każdy kęs dania to ogromne przeżycie uruchamiające każdy zmysł – począwszy od wzroku, przez zapach i smak… Często zaskakuje tekstura dań, którą czujemy dopiero dotykając podniebienia. To co otrzymujemy po spożyciu menu degustacyjnego to przede wszystkim emocje, dlatego wydarzenie to jest określane mianem spektaklu.

Menu degustacyjne prezentuje spektrum możliwości i umiejętności szefa kuchni, prezentuje jego styl i sztukę gotowania. Od tego momentu, tak prosta czynność, jak jedzenie przestaje być oczywista, pokazuje filozofię restauracji, w której gościmy. W naszej restauracji doświadczony sommelier dokonuje selekcji win, pasujących do poszczególnych dań dodatkowo podbijając ich smak. Każde danie to odkrycie czegoś nowego, napięcie i ciekawość wzrasta co będzie kryło się za kolejną propozycją.