Korek czy zakrętka? 28 - 03 - 2017

Od dawna w naszej restauracji pojawiają się pytania, dotyczące tego, jakie wino wybrać: korkowane czy zakręcane?
Czy to prawda, że korkowane wino jest znacznie lepsze, bogatsze w smaku?
Dlaczego w ostatnim czasie zakręcane wina zdobywają rynek?

Trzeba przyznać, iż temat win korkowanych i zakręcanych wywołuje ogromne kontrowersje. Możemy spotkać ogromną ilość amatorów win korkowanych, którzy bronią swoich racji przed fanami win zakręcanych. I jedni i drudzy przytaczają wiele istotnych, wartościowych argumentów.

Postaramy się pokrótce rozważyć plusy i minusy tych rozwiązań.
Należy zauważyć, że ilość win zakręcanych gwałtownie wzrosła i cieszą się one coraz większą popularnością. W 1999 roku aż 95% win było zamykanych korkiem, natomiast obecnie stanowią one około 65% butelek. (W Nowej Zelandii produkuje się 93% win z zakrętkami, w Australii około 85%. )

Jaki jest powód tak dużych zmian?

Jako pierwszą przyczynę należy wymienić tzw. „chorobę korkową” (TCA – trójchloroanizol), która wywoduję wadę win poprzez destrukcję jego aromatów. Szacuje się, że w jej wyniku zepsuciu ulega około 5% wszystkich win. Łatwo więc wysnuć wniosek, iż TCA powoduje dość istotne straty dla producentów win i skłania ich do szukania alternatywnych metod zamykania win.

Kolejną, niemniej istotną przyczyną jest nieszczelność korków, która w konsekwencji powoduje utlenianie wina. Sytuacja taka najczęściej ma miejsce w wyniku nieprawidłowego przechowywania wina (np. w pozycji stojącej), co może wpłynąć na przesuszenie korka oraz dopuszczenia większej ilości powietrza do cennego trunku.

Dzięki wykorzystaniu nakrętek producenci, nie tylko wyeliminowali możliwość zakażenia wina TCA, ale także mają możliwość precyzyjnego kontrolowania dopływu powietrza (poprzez umieszczenie w zakrętce uszczelki).

Wśród pozostałych zalet używania nakrętek można wymienić:
-zapewnienie jednakowej jakości produkowanego trunku,
-zachowanie smaku i aromatu,
-wygoda otwierania wina oraz zamykania w dowolnym momencie,
-możliwość precyzyjnego kontrolowania dopływu powietrza poprzez dobór odpowiedniej uszczelki,
-niski dostęp powietrza umożliwia obniżenie poziomu siarkowania wina (które zabezpiecza wino przed utlenieniem).

Pomimo rosnącej popularności win zakręcanych, trzeba stwierdzić, iż wina te nie cieszą się najlepszą opinią i często są postrzegane jako tanie, mało atrakcyjne trunki.

Należy zauważyć, iż dla wielu osób otwieranie wina, to istotny rytuał, który w istotny sposób powiększa wartość nie tylko samego wina, ale także danego momentu, zaś dźwięk otwieranego wina nie ma sobie równych.

Izolacja dopływu tlenu jest niezwykle ważna dla procesu utleniania, jednakże należy także uwzględnić proces dojrzewania wina. To właśnie korek umożliwia zachodzenie tego procesu.
Dlatego też wina przeznaczone do dłuższego leżakowania lepiej zachowują się w przypadku ich zakorkowania, natomiast wina które nie są przeznaczone do dojrzewania mogą być zakręcane, bez większej straty dla trunku.

Wygląda na to, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wydaje się, że najlepiej zbadać pochodzenie wina i jego wiek i przeanalizować w którym wypadku korzystniejszy jest wybór korka, a w którym nakrętki.