Krótko o Chardonnay 26 - 10 - 2016

Chardonnay to biała odmiana winogron, która jest wykorzystywana do produkcji wina białego oraz win musujących.

Nazwa pochodzi od niewielkiego francuskiego miasteczka Chardonnay, położonego w Burgundii w okolicach Mâcon.

Pierwsze informacje o tym szczepie winogron pojawiły się w XVIIw. Odmiana ta jest bardzo lubiana przez plantatorów, gdyż jest wygodna w uprawie, odporna na choroby, dojrzewa szybko i daje hojne plony.  Szczep bardzo dobrze dostosowuje się do klimatu, stąd też liczne kraje pochodzenia Chardonnay. Wina mogą pochodzić zarówno z Francji, Włoch, Hiszpanii, jak z Australii, Kaliforni, Chile, RPA czy Argentyny. Smak Chardonnay różni się w zależności od regionu uprawy i tak:
W chłodnym klimacie Chardonnay daje jędrne, aromatyczne i soczyste owoce, z których produkuje się świetne wina nadające się do dojrzewania w beczkach. Ojczyzną tego szczepu jest Burgundia i to właśnie tam rośni najlepsze grona.

Chardonnay bardzo dobrze udaje się w Kalifornii i Szampanii. Ostatnie lata przyniosły wzrost upraw w południowej Francji Langwedocja Roussilon.

Z kolei Australia i Kalifornia produkują klasyczne Chardonnay.

Warte uwagi są wina z Hiszpanii, Włoch (wspaniałe Chardonnay del Vento), Afryki Południowej, stanu Nowy York, Chile i Węgier. W Austrii nazywa się Morillon i świetnie udaje się jako półsłodkie Auslese.

Najbardziej uniwersalny podział win produkowanych z CH dotyczy jego kontaktu z dębiną. Chardonnay produkowane z użyciem beczek dębowych i Chardonnay: nieskażone dębiną różnią się od siebie na tyle, że czasami trudno uwierzyć, że są owocem jednego gatunku winogron.

Istotnym jest fakt, iż jest to jeden z trzech szczepów, poza Pinot Noir oraz Pinot Meunier, które mogą być używane do produkcji szampana. Warto wiedzieć, że szampan Blanc de Blanc jest wytworzony w 100% z tej odmiany Chardonnay.

W Grape Restaurant znajdą Państwo szeroki wybór Chardonnay z różnorodnych regionów winiarskich.

Serdecznie zapraszamy!