Kupażowanie wina 05 - 09 - 2016

Jako, że tegoroczne winobranie powoli dobiega końca, chcielibyśmy przybliżyć jeden z najciekawszych elementów procesu produkcji wina, jakim jest kupażowanie. Co to takiego?

Kupażem (z fr. coupage) nazywany jest proces polegający na mieszaniu różnych szczepów win, w celu uzyskania bogatszego, pełniejszego smaku.

Na podstawie wyżej przedstawionych informacji można by stwierdzić, że kupaż powstaje poprzez jednoczesne poddanie fermentacji różnych szczepów winogron. Zdarza się to jednak wyjątkowo rzadko. Dlaczego?

Ponieważ różne rodzaje winogron dojrzewają w innym czasie, okresy ich zbioru są różne, a zatem utrzymanie świeżych winogron, które nadałyby się do fermentacji jest niezwykle trudne.

Dlatego też, zazwyczaj proces fermentacji różnego rodzaju szczepów prowadzi się oddzielnie, dopiero później wina są ze sobą łączone. Należy dodać, że procesowi kupażowania poddawana jest także whisky oraz piwo, a w procesie mieszania mogą być używane także różne roczniki trunków.

Kupaż wina pozwala na kontrolowanie koloru, struktury czy harmonii trunku. Jednakże wymaga on ogromnego doświadczenia od osoby, która go przeprowadza.

Jednym z najbardziej popularnych kupaży jest mieszanka szczepów tworzących szampana – Pinot Noir, Pinot Meunier oraz Chardonnay.

Warto wspomnieć, że wina jednoszczepowe, często także są kupażami. Informacja określona na etykiecie, wskazuje dominujący szczep, utrzymujący się na poziomie 85% (wg norm Unii Europejskiej)lub 75% (wg norm w Stanach Zjednoczonych).
Wina wyprodukowane w 100% z jednego gatunku winogron należą do rzadkości.