Przewodnik Parkera 05 - 07 - 2016

Punktacja Parkera ta nazwa jest znana bardziej lub mniej wszystkim, nie zawsze mamy wiedzę, co owe punkty oznaczają w praktyce :) Postanowiliśmy zatem przybliżyć Państwu zasady klasyfikacji win wg Parkera.
Przewodnik Parkera jest to najbardziej ceniony przewodnik winiarski na świecie.
Robert M. Parker Jr. jest dziś jednym z  najbardziej wpływowych krytyków winiarskich świata. Prawnik z wykształcenia, od roku 1984 zajmuje się wyłącznie sprawami wina.
Wydawany przez niego od roku 1978 w formie dwumiesięcznika biuletyn „The Wine Advocate” zrewolucjonizował współczesną krytykę winiarską.
Sam Robert Parker jest szczególnie ceniony jako znawca win z Bordeaux, doliny Rodanu i Kalifornii. Od wielu lat ocenę win z innych regionów pozostawia swoim współpracownikom.
Ocena wina w przewodniku Parkera składa się z dwóch nierozerwalnie połączonych części.  Pierwszą jest notatka  degustacyjna, drugą punktacja w tak zwanej skali  100 punktowej.
Skala ta w rzeczywistości używa punktów z przedziału 50-100.

Skala 100-punktowa
50-59 – wina nie do zaakceptowania
60-69 – wina poniżej przeciętnej, z licznymi wadami, jak nadmierna kwasowość, nadmiar tanin, brak aromatów, aromaty nieczyste
70-79 – wina przeciętne, niczym się nie wyróżniające, choć poprawnie zrobione
80-89 – od win nieco tylko ponad przeciętnych do bardzo dobrych, ukazujących różne stopnie finezji i bogactwa aromatów, posiadających wyraźny charakter, bez zauważalnych usterek
90-95 – znakomite wina z wyjątkową złożonością i charakterem
96 – 100 – nadzwyczajne wina z głębią i niezwykłą osobowością, ukazujące wszystkie cechy, których oczekujemy od wielkiego wina w ramach swego gatunku.