Letnie inspiracje 29 - 06 - 2016

W przyjemny letni wieczór, 17.06.2016, wraz z naszym Szefem Kuchni oraz Sommelierem zaprosiliśmy  Państwa na kolację komentowaną z winem musującym Cava w roli głównej.

Po raz pierwszy przygotowaliśmy dla naszych Gości kolację podczas której serwowaliśmy wyłącznie wina musujące klasy Premium, w towarzystwie doskonałego menu .

Doskonałe wina i świetne jedzenie wprowadziły naszych Gości w przyjemny, niezobowiązujący nastrój przyjacielskiego spotkania.

Dla tych, którzy nie byli mamy dobrą wiadomość !

Już we wrześniu zapraszamy na kolejną kolację komentowaną.

A na zachętę, oraz dla przypomnienia, menu kolacji z winem Cava:

 

ryż / miecznik / bisque homarowy
Cava Mata Brut Reserva

eganckie, o czystym aromacie zielonych jabłek przemieszanym z nutami karmelowymi, ziołowymi i balsamicznymi. W ustach świeże, krągłe, zrównoważone, o przyjemnym posmaku.

jajko / ikra troci / szparagi 
Cava  Extremarium Brut Reserve

czysty bukiet złożony z nut kawowych i waniliowych przemieszanych z aromatami owocowymi, kwiatowymi i mineralnymi. W ustach świeże, lekko kremowe, dobrze zbudowane, o przyjemnym posmaku surowych migdałów i orzechów laskowych.

jęczmień / grzyby / wędzone buraki
Cava Reserva Barrique

czysty aromat zielonych jabłek przemieszanym z nutami korzennymi, tostowymi i balsamicznymi. W ustach pełne, krągłe, o gęstej kremowej piance i przyjemnym, owocowo-waniliowym posmaku.

 truskawki / twaróg
Cava Gran Cuvee

W nosie intensywne nuty świeżych owoców (brzoskwinia, cytrusy) oraz tony kwiatowe z akcentami świeżo pieczonego ciasta. Na końcu nuty miodowe. W smaku świeże i orzeźwiające, dobrze zbalansowane. Wspaniała, elegancka i przyjemna Cava.

Sery zagrodowe
Cava Aureum

Finezyjne i eleganckie, białe musujące wytrawne wino hiszpańskie o złożonym bukiecie pełnym aromatów dojrzałych owoców (brzoskwinie, grejpfruty) oraz ciasta drożdżowego i wanilii. W ustach świeże, lekko kremowe, bogate i krągłe, o przyjemnym smaku przywodzącym jabłka, migdały i koper włoski.