Jaśniejsza strona Bordeaux 20 - 05 - 2016

Wszystkim doskonale znany region winiarski Francji, leżący w zachodniej części tego kraju. Region, który swoją nazwę zawdzięcza największemu miastu w całej Akwitanii, czyli Bordeaux. Jest to jeden z najważniejszych regionów winiarskich świata. Na 113tys hektarów wytwarza się 10% całej francuskiej produkcji win.
Bordeaux słynie przede wszystkim z wytrawnych, długowiecznych win czerwonych. Natomiast powstają tam także wspaniałe wina białe, zarówno słodkie jak i wytrawne. Należy zaznaczyć, że tylko 11% całej produkcji wina w Bordeaux to wina białe. Ale zasługują na uwagę, ponieważ są jedyne w swoim rodzaju, bardzo zróżnicowane od prostych owocowych poprzez bardzo wytrawne wina starzone w dębie z bardzo dużym potencjałem, kończąc na wielu rodzajach win słodkich, likierowych. Właśnie dlatego chciałbym poświęcić im kilka słów.

Białych, wytrawnych win z Bordeaux nigdy nie uważano za równych klasą z ich czerwonymi odpowiednikami. Ale w ciągu ostatnich 25 lat bardzo dużo się zmieniło na lepsze, powstały nowe metody upraw i nowoczesne sposoby winifikacji. Wszystko to miało oczywiście wpływ na ogromny skok jakościowy, wynikiem czego w 1987 roku powstała pierwsza gminna apelacja Pessac-Léognan i do dziś jest gwarancją jakości najlepszych białych, wytrawnych win w całym Bordeaux.
W regionie Bordeaux płyną rzeki Garonna i Dordogne, które dzielą region na trzy strefy winiarskie;
lewy brzeg Garonny, środkowy między Garonna i Dordogne oraz prawy brzeg Dordogne. Po prawej stronie rzeki spotykamy głównie glinę na której idealnie udaje się Merlot i dlatego z tej strony dominują wina czerwone. Natomiast na lewym brzegu występują gleby żwirowe i tam najlepiej udaje się Cabernet Sauvignon oraz odmiany białe takie jak Sauvignon Blanc, Semillon i Muscadelle. Czerwone wina z lewego brzegu powstają w Medoc czyli w północnej części lewobrzeżnej części Bordeaux, u ujścia Garonny do Oceanu Atlantyckiego. Natomiast białe odmiany uprawia się na południe od miasta Bordeaux, w regionie Graves, co polsku można przetłumaczyć jako „żwir”, czyli typ gleby charakterystyczny dla regionu.
Między Garonną i Dordogne w tzw.strefie środkowej leży inny ” biały „region Bordeaux, Entre-Deux-Mers.
Między Graves , a Entre-Deux-Mers leży jeszcze jeden bardzo znany region w którym powstają piękne i długowieczne wina białe słodkie czyli Sauternes. Inne, białe i słodkie wina z Bordeaux powstają w Barsac, Loupiac, Cadillac i Sainte-Croix-du-Mont.

Należy zwrócić uwagę na dwa ” białe ” regiony w których według mnie powstają najlepsze białe, wytrawne wina w Bordeaux. Graves, ze swoją apelacja Pessac-Léognan oraz Entre-Deux-Mers.

GRAVES- podstawowe białe wina z tego regionu nazywają się po prostu Graves. Najlepsze z nich są rześkie gdy są młode lecz z wiekiem rozwijają swój bukiet i bogactwo smaków. Są to wina o długim potencjale starzenia, co znaczy tyle, że z biegiem czasu stają się bardziej dojrzałe i zmieniają się. Jak wszystkie wina w całym Bordeaux, także te w Graves powstają w wyniku kupażu różnych odmiany winorośli. Tak więc w białych wytrawnych winach bordoskich odnajdziemy takie szczepy winogron jak Sauvignon Blanc, który jest odpowiedzialny za świeżość i rześkość. Semillon, nadaje winu ciała, łagodzi kwasowość Sauvignon Blanc. W niektórych przypadkach, swój niewielki udział posiada także Muscadelle, które „podkręca” owocowość wina. Tak więc, o charakterze wina świadczy przede wszystkim odpowiednia, procentowa  ilość dodanych szczepów.

W północnej części Graves leży gmina Pessac-Léognan, której winnice niemal wrastają w obrzeża miasta Bordeaux. Od 1987 roku jest to osobna apelacja win z Graves. To tutaj znajdują się wszystkie Grand Cru Classés, w których łączy się szczepy Sauvignon Blanc oraz Semillon, następnie starzy się je w dębowych beczkach. Dużą wagę przykłada się do zintegrowania aromatów owocowych i beczkowych. Ma to decydujący wpływ na jakość i charakter wina, a także pozwala utrzymać świeżość i jędrność wina.

ENTRE-DEUX-MERS- region pomiędzy rzekami Garonna i Dordogne. Nazwa tego regionu oznacza dosłownie „między dwoma morzami”.
Na 5000 hektarów winnic uprawia się przede wszystkim odmiany białe. Jest to królestwo win białych wytrawnych o bardzo zróżnicowanej jakości. W centrum Entre-Deux-Mers leży region mający prawo do własnej apelacji A.O.C. Entre-Deux-Mers, Haut Benauge lub Bordeaux Haut Benage. Produkuje się tam wina, które są bardzo pożądane przez amatorów białych win.

Gleba w tym regionie jest połączeniem gliny, charakterystycznej dla prawego brzegu oraz żwiru, który dominuje po lewej stronie Garonny .Wina, które powstają w Entre-Deux-Mers, charakteryzują się bardzo bogatym aromatem egzotycznych owoców z mocno wyczuwalna nutą ziołową. Są to wina bardzo świeże, giętkie i sprężyste, o krótkim potencjale starzenia, raczej do picia za młodu. Chyba, że kupaż zawiera więcej Semillon niż Sauvignon Blanc, a wino zostało choć ” muśnięte dębem ” to wtedy można je spożywać nawet do 4-5 lat po zbiorze. Za winami z Entre-Deux-Mers przemawia także cena, która z reguły jest dużo niższa od ceny win z innych „białych” regionów Bordeaux.
Gorąco zachęcamy do spróbowania białych wytrawnych win bordoskich, dla amatorów win pełnych ciała o mocnej strukturze proponuję te z Graves. Natomiast dla ceniących wina lekkie i przyjemne o wyraźnej owocowości polecam wina z Entre-Deux-Mers.